July
14 d.

Vilios į miestelius prie Nemuno


Kauno rajono miesteliuose palei Nemuną dėl tarptautinio projekto intensyvės turizmo plėtra. Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras kartu su partneriais iš Lietuvos ir Latvijos vykdo „Interreg V-A“ Latvijos ir Lietuvos programos projektą „Gyvenimas prie upių: turizmo produktų kūrimas, remiantis ankstesne ir dabartine Baltijos šalių istorija“.

Pagrindinė projekto partnerė - Latvijos Kuoknesės savivaldybė. Partneriai: Kauno rajono savivaldybės administracija, Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras ir Latvijos Jaunjelgavos savivaldybė. Projekto rezultatais siekiama pritraukti daugiau turistų į miestelius šalia upių bei prailginti jų viešnagę juose. Miesteliai yra išsidėstę prie dviejų nuostabių upių: Kuoknesė ir Jaunjelgava prie didžiausios Latvijos upės Dauguvos, o Kauno rajono Kačerginė, Kulautuva, Zapyškis ir Vilkija – prie Lietuvos upių tėvo Nemuno.  Šios upės yra itin svarbios abiem tautoms. Dauguva vadinama latvių tautos likimo upe, kuri siejama su turtingu šalies kultūros paveldu: tautinėmis dainomis, pasakomis, legendomis. Nemunas visuomet buvo laikomas pagrindine Lietuvos istorijos ir kultūros raidos dalimi. Abi upės praeityje buvo aktyvūs prekybos keliai, šalia jų yra išlikę senųjų gyvenviečių likučiai, gausu kultūrinių ir gamtos paveldo objektų, rekreacinių zonų, regioninių parkų. Šiuo metu vaizdas visiškai neprimena kadaise klestėjusių miestelių prie upių. Pastačius Kuoknesės hidroelektrinę Dauguvos upėje buvo prarasti vertingi gamtos objektai: tai Pėrsės upės krioklys, senieji Dauguvos upės slėniai, kitos istorinės Kuoknesės vietos. Dėl Dauguvos potvynių Jaunjelgava prarado žymųjį Staburago akmenį. Šalia Nemuno esančios Kačerginė ir Kulautuva tarpukariu buvo prestižiniai vasaros kurortai. Užburiantis gamtos grožis ir moderni architektūra kasmet į miestelius pritraukdavo tūkstančius turistų, tarp kurių buvo žymūs politikai, mokslininkai, rašytojai, menininkai, užsienio turistai. Čia žmonės vyko ilsėtis ir pramogauti. Kiek vėliau šie miesteliai tapo ramiomis gyvenvietėmis, o buvęs kurortų populiarumas liko tik istorijos puslapiuose. Ir Kauno rajonas, ir Kuoknesė bei Jaunjelgava turi didelių galimybių plėtoti vandens turizmą, bet trūksta infrastruktūros, turizmo paslaugų ir inovatyvių idėjų, kaip būtų galima pristatyti svarbius istorinius miestelių įvykius ir vietas.

Projekto veikla, pradėta šių metų pradžioje, bus baigta įgyvendinti 2022 m. gruodžio mėnesį. Vadovaujantis programos prioritetu „Tvari ir švari aplinka bendradarbiaujant“, bus surengti pažintiniai turai Lietuvos ir Latvijos žiniasklaidos bei turizmo atstovams, organizuojamos jaunųjų menininkų parodos, renginiai, tarptautinė konferencija apie vandens turizmą, sukurtas reklaminis filmukas apie miestelius prie upių ir QR kodų sistema – kelionių vadovas keliaujantiems, įkurtas valčių parkas ir poilsiavietės Latvijoje, pastatyta mineralinio vandens biuvetė Kulautuvoje, infoterminalas Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centre bei nauji informaciniai stendai Latvijoje.